تبلیغات
گعده طلبگی - عید آمد؛ ولی باز نیامد!
گعده طلبگی

صله رحم

دوباره فصل بهار آمد و در یك چشم بهم زدن،  زیبایی اش را در شاخ و برگ های درختان نمایان كرد.
اینكه بهار چه خصلتی دارد كه فقط در این فصل است كه درختان شكوفه می دهند بماند در یك مجلس دیگر.
موضوع ما بهار نیست...
می خواهم از فرصتی كه بهار برای شادی ما ایرانی ها داده است، سخن بگویم...
هر ساله به بهانه سال نو و فصل بهار، جشن می گیریم، لباس خود را عوض می كنیم، كفش نو به پا می كنیم، خانه هایمان را تمیز می كنیم، میوه و شیرینی و آجیل و شكلات می خریم، به دید و بازدید همدیگر می رویم، كارهایمان را دو هفته (محصلان سه هفته) تعطیل می كنیم و خلاصه اینكه كلی ظاهر خود را عوض می كنیم.
و همه اینها فقط برای این است كه سال نو شده است، همه اینها بخاطر یك آداب و رسوم قدیمی است، همه این ها بخاطر چیزی است كه هر سال دارد تكرار می شود؛ ولی هیچ سال تكراری نمی شود و همه این ها بخاطر ... .
نمی گوییم كه این اعمال و رفتار كه مطابق با موازین اسلامی است، اشكالی دارد، حتی می گوییم كه تا حدی نیز لازم و ضروری است؛ ولی سخن ما چیز دیگری است.
می خواهیم این تلنگر را به خودمان بزنیم: آهای! شمایی(خودم) كه هر دم، حرف از ظهور و آقا (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می زنید و خود را منتظر می خوانید، تا حالا شده، یك نیمه شعبان، انقدر شادی كنیم؟
تا حالا شده، یك نیمه شعبان، رخت و لباس نو بپوشیم؟ تا حالا شده، یك نیمه شعبان، به دیدار آن یار مهربان برویم و واقعا از او دعوت كنیم كه بازدید ما را پس بدهد؟
اصلا در همین ایام نوروز، شده كه به دیدار امام زمان (عج) برویم؟
این ها همه در حالی است كه عید با اینكه هر سال تكرار می شود؛ ولی هر سال برای ما جدید است و شور و شوق خودش را دارد.
شاید بخاطر این باشد كه كلاه قرمزی، سر ما هم كلاه گذاشته است، یا فیلم ساعت 24 ما را از نماز اول وقت صبح(شاید هم اصل نماز) غافل كرده است، یا ملزم شدن به دیدن پایتخت، راه در رو، قوی ترین مردان و نامه های بالدار و ...، حواسمان را پرت كرده اند و یا شاید دید و بازدیدهای افراطی كه  هر ساعت خانه ی همونی باشیم كه یك ساعت پیش همدیگر رو دیدیم، خلوت ما را بهم زده است...
انقدر عید را بر خود شیرین و جذاب كرده ایم كه شوق رسیدن فصل بهار، خیلی چیزها را از یاد ما می برد...طبقه بندی: دل نوشته، 
برچسب ها:طلبه، حوزه علمیه خراسان رضوی، اخبار حوزه علمیه، طلاب، گعده، گعده طلبگی دانشگاه، دانشگاه رضوی، حجره، عید، نوروز، عید دیدنی، بهار، امام زمان(عج)، ظهور، انتظار،  
[ سه شنبه 9 فروردین 1390 ] [ 10:09 ق.ظ ] [ سید جعفر ] نظرات      قالب ساز آنلاین