تبلیغات
گعده طلبگی - هفته ای نام آشنا ولی بیگانه!
گعده طلبگی

صله رحم

خیلی از ما طلبه ها عادت كرده ایم كه از نداشته های مادیمان بگوییم، در زبانهایمان مدام قسط و وام و بی پولی و شهریه و غیره جاری می شود، خودمان را فقیر ترین افراد جامعه قلم داد می كنیم، خیلی های دیگه طلبگی و درس خواندن را یك شغل قلمداد می كنند و درآمد آن را با دیگر شغل ها مقایسه می كنند؛ ولی این طور نیست.
این هفته، هفته نیكوكاری است، درسته هفته نیكوكاری، هفته ای كه نام آن برای همه ما آشنا است؛ ولی اكثر ما نداری را بهانه ای برای كمك نكردن قرار می دهیم.
در بالای منبرهایمان برای مردم از صدقه صحبت می كنیم و از بركات و ثواب و پاداش های آن می گوییم؛ ولی در پای عمل، دستانمان را در آستین هایمان غایم می كنیم.
 از جود و سخاوت و علی علیه السلام سخن می گوییم، از اینكه امام حسن مجتبی علیه السلام چند مرتبه تمام دارایی شان را انفاق كردند، می گوییم؛ ولی خود را دور از آنها پنداشته ایم.
یادمان شده است كه خداوند در قرآن خود در مورد انفاق چه گفته است. لازم نیست زیاد صفحات آن را ورق بزنی، به حافظه ات رجوع كن و آیه3 سوره بقره را به یاد آور.
دیگر صدقه را رفع كننده بلا نمی دانیم.
شاید این هفته نیكوكاری، موهبتی باشد از جانب خداوند متعال برای افرادی مثل من تا جبران كنند هرآنچه قدر را كه در طول یك سالی كه خداوند به آنها روزی داد، انفاق نكرده اند.
آری بسیاراند افرادی بس از ما ندارتر؛ البته اگر ما ندار به حساب آییم، مایی كه هر صبح زود دست در جیب می بریم و پول نانوا را می دهیم و بعد از آن صبحانه را از بغالی تهیه می كنیم،
 مایی كه با خودرو و یا تاكسی(یا نهایتا اتوبوس) به سر درس می رویم،
 مایی كه اگر در طول روز گرسنه شدیم برای خود خوراكی می خریم،
 مایی كه اول ماه اجاره خانه را دو دستی تقدیم صاحب خانه می كنیم،
 مایی كه نمی گذاریم تاریخ قبوض آب و برق و گاز بگذرد تا مبادا قطع شود،
مایی كه از دو هفته مانده به عید به فكر خرید عید هستیم،
و مایی كه... .
در پایان فقط می گویم، از خود نمی گذریم، حداقل به فكر دیگران هم باشیم. و ما الله بغافل عما تعملون

                 


طبقه بندی: دل نوشته، 
برچسب ها:طلبه، حوزه علمیه خراسان رضوی، اخبار حوزه علمیه، طلاب، گعده، گعده طلبگی دانشگاه، دانشگاه رضوی، حجره، هفته نیكوكاری، فقیر، مستمند، كمیته امداد، انفاق،  
[ جمعه 20 اسفند 1389 ] [ 12:58 ب.ظ ] [ سید جعفر ] نظرات      قالب ساز آنلاین